Sphinx - en to ru translation catalogue (759 entries)

en: 
    Generate documentation from source files.
    
    sphinx-build generates documentation from the files in SOURCEDIR and places it
    in OUTPUTDIR. It looks for 'conf.py' in SOURCEDIR for the configuration
    settings. The 'sphinx-quickstart' tool may be used to generate template files,
    including 'conf.py'
    
    sphinx-build can create documentation in different formats. A format is
    selected by specifying the builder name on the command line; it defaults to
    HTML. Builders can also perform other tasks related to documentation
    processing.
    
    By default, everything that is outdated is built. Output only for selected
    files can be built by specifying individual filenames.
ru: 
    Создание документации из исходных файлов.
    
    sphinx-build создает документацию из файлов в SOURCEDIR и помещает ее в
    OUTPUTDIR. Он ищет 'conf.py' в SOURCEDIR для определения настроек
    конфигурации. Инструмент 'sphinx-quickstart' может быть использован для
    создания файлов шаблонов, включая 'conf.py'
    
    sphinx-build может создавать документацию в различных форматах. Формат
    выбирается путем указания названия сборщика в аргументах командной
    строки; по умолчанию используется HTML. Сборщики также могут
     выполнять другие задачи, связанные с обработкой документации.
    
    По умолчанию собирается все что устарело. Вывод только для выбранных
    файлов может быть реализован путем указания отдельных имен файлов.

en: 
    Generate required files for a Sphinx project.
    
    sphinx-quickstart is an interactive tool that asks some questions about your
    project and then generates a complete documentation directory and sample
    Makefile to be used with sphinx-build.
ru: 
    Генерирует необходимые файлы для проекта Sphinx.
    
    sphinx-quickstart это интерактивный инструмент, который задаст вам несколько вопросов о вашем
    проекте и затем полностью сгенерирует каталог документации и пример
    Makefile для использования со sphinx-build.

en:    Manage documentation with Sphinx.
ru: Управление документацией со Sphinx.

en:   The Sphinx documentation generator.
ru: Генератор документации Sphinx.

en:  (deprecated)
ru: (использование не рекомендуется)

en:  (in
ru:  (в

en: "::" in automodule name doesn't make sense
ru: "::" в названии автомодуля не имеет смысла

en: ":file:" option for csv-table directive now recognizes an absolute path as a relative path from source directory. Please update your document.
ru: Опция ":file:" директивы csv-table теперь рассчитывает абсолютный путь относительно исходного каталога. Пожалуйста, обновите свой документ.

en: "latex_documents" config value references unknown document %s
ru: значение настройки "latex_documents" ссылается на неизвестный документ %s

en: "man_pages" config value references unknown document %s
ru: Значение параметра "man_pages" ссылается на неизвестный документ %s

en: "quiet" is specified, but any of "project" or "author" is not specified.
ru: указано "quiet", но "project" или "author" не заданы.

en: "texinfo_documents" config value references unknown document %s
ru: значение настройки "texinfo_documents" указывает на несуществующий документ %s

en: %d found
ru: %d найден

en: %d source files given on command line
ru: %d исходных файлов передано в командной строке

en: %r doesn't have "%s" setting
ru: %r не имеет настройки "%s"

en: %r doesn't have "theme" setting
ru: %r не имеет настройки "theme"

en: %r reference target not found: %s
ru: %r цель перекрёстной ссылки не найдена: %s

en: %s %s documentation
ru: документация %s %s

en: %s (%s attribute)
ru: %s (атрибут %s)

en: %s (%s property)
ru: %s (свойство %s)

en: %s (built-in class)
ru: %s (встроенный класс)

en: %s (built-in variable)
ru: %s (встроенная переменная)

en: %s (class in %s)
ru: %s (класс в %s)

en: %s (directive)
ru: %s (директива)

en: %s (global variable or constant)
ru: %s (глобальная переменная или константа)

en: %s (in module %s)
ru: %s (в модуле %s)

en: %s (module)
ru: %s (модуль)

en: %s (role)
ru: %s (роль)

en: %s (type alias in %s)
ru: %s (псевдоним типа в %s)

en: %s added, %s changed, %s removed
ru: %s добавлено, %s изменено, %s удалено

en: %s command %r cannot be run (needed for math display), check the imgmath_%s setting
ru: Команда %s %r не может быть выполнена (требуется для отображения математики), проверьте настройку imgmath_%s

en: %s command line option
ru: %s опция командной строки

en: %s is not a directory.
ru: %s не каталог.

en: %s() (%s class method)
ru: %s() (метод класса %s)

en: %s() (%s method)
ru: %s() (метод %s)

en: %s() (%s static method)
ru: %s() (статический метод %s)

en: %s() (built-in function)
ru: %s() (встроенная функция)

en: %s() (class)
ru: %s() (класс)

en: %s() (in module %s)
ru: %s() (в модуле %s)

en: %s:%s reference target not found: %s
ru: %s:%s цель перекрёстной ссылки не найдена: %s

en: %s; configuration value
ru: %s; значение настройки

en: '%s' is not a valid option.
ru: '%s' — некорректная опция.

en: '%s' is not a valid pyversion option
ru: '%s' некорректная опция pyversion

en: (The <<original entry>> is located in %s, line %d.)
ru: (<<Исходная запись>> находится в %s, строка %d.)

en: (in %s v%s)
ru: (в %s v%s)

en: (in %s)
ru: (в %s)

en: (optional) a list of specific files to rebuild. Ignored if --write-all is specified
ru: (опционально) список файлов для пересборки. Пропускается если указано --write-all

en: , in
ru: , в

en: -A option argument must be in the form name=value
ru: аргумент опции -A должен быть указан в виде пары название=значение

en: -D option argument must be in the form name=value
ru: аргументы с опцией -D должны быть указаны в виде пар название=значение

en: .. acks content is not a list
ru: содержимое .. acks не является списком

en: .. hlist content is not a list
ru: содержимое .. hlist не является списком

en: :%s: (directive option)
ru: :%s: (опция директивы)

en: <<original entry>>
ru: <<исходная запись>>

en: <h1>All modules for which code is available</h1>
ru: <h1>Все модули, в которых есть код</h1>

en: <h1>Source code for %s</h1>
ru: <h1>Исходный код %s</h1>

en: A Makefile and a Windows command file can be generated for you so that you
    only have to run e.g. `make html' instead of invoking sphinx-build
    directly.
ru: Makefile и командный файл Windows могут быть сгенерированы,
    чтобы вы могли выполнять `make html' вместо прямого вызова
    sphinx-build.

en: A captioned autosummary requires :toctree: option. ignored.
ru: Озаглавленное autosummary требует опцию :toctree:. пропускается.

en: About these documents
ru: Об этих документах

en: Added in version %s
ru: Добавлено в версии %s

en: An error happened in rendering the page %s.
    Reason: %r
ru: Ошибка при рендере страницы %s.
    Причина: %r

en: An invalid intersphinx_mapping entry was added after normalisation.
ru: После нормализации была добьавлена некорректная запись intersphinx_mapping.

en: Anchor '%s' not found
ru: Якорь '%s' не найден

en: Any IDs not assigned for %s node
ru: Любые ID не разрешены для узла %s

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Attention
ru: Внимание

en: Author name(s)
ru: Имя(ена) автора(ов)

en: Author:
ru: Автор:

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
ru: Автоматически созданный список изменений в версии %(version)s

en: Bases: %s
ru: Базовые классы: %s

en: Builder %r already exists (in module %s)
ru: Сборщик %r уже существует (в модуле %s).

en: Builder class %s has no "name" attribute
ru: Отсутствует аттрибут "name" у класса сборщика %s.

en: Builder name %s not registered
ru: Сборщик %s не зарегистрирован.

en: Builder name %s not registered or available through entry point
ru: Сборщик %s не зарегистрирован явно или через ресурсы пакетов.

en: Builtins
ru: Встроенные функции

en: C API changes
ru: Изменения в API C

en: Cannot find source directory (%s)
ru: Не удалось найти исходный каталог (%s)

en: Cannot use both "%s" and "%s" options
ru: Нельзя одновременно использовать опции "%s" и "%s"

en: Caution
ru: Осторожно

en: Changed in version %s
ru: Изменено в версии %s

en: Changes in Version %(version)s &#8212; %(docstitle)s
ru: Изменения в версии %(version)s &#8212; %(docstitle)s

en: Citation [%s] is not referenced.
ru: Ссылка на цитату [%s] отсутствует.

en: Code author:
ru: Автор кода:

en: Collapse sidebar
ru: Свернуть боковую панель

en: Commands:
ru: Команды:

en: Complete Table of Contents
ru: Полное оглавление

en: Config value %r already present
ru: Ключ конфигурации %r уже существует

en: Contents
ru: Содержание

en: Converting `source_suffix = %r` to `source_suffix = %r`.
ru: Преобразование `source_suffix = %r` в `source_suffix = %r`.

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Could not fetch remote image: %s [%d]
ru: Не удалось получить изображение из внешнего источника: %s [%d]

en: Could not fetch remote image: %s [%s]
ru: Не удалось получить изображение из внешнего источника: %s [%s]

en: Could not import extension %s
ru: Не удалось загрузить расширение %s

en: Could not obtain image size. :scale: option is ignored.
ru: Не удалось получить размеры изображения. Опция :scale: пропускается.

en: Create Makefile? (y/n)
ru: Создать Makefile? (y/n)

en: Create Windows command file? (y/n)
ru: Создать файл команд Windows? (y/n)

en: Created using <a href="https://www.sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.
ru: Создано с использованием <a href="https://www.sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.

en: Creating file %s.
ru: Создание файла %s.

en: Danger
ru: Опасно

en: Default
ru: По умолчанию

en: Deprecated
ru: Устарело

en: Deprecated since version %s
ru: Устарело, начиная с версии %s

en: Domain %r is not registered
ru: Домен %r не зарегистрирован

en: Duplicate C declaration, also defined at %s:%s.
    Declaration is '.. c:%s:: %s'.
ru: Повторная декларация C, также определено как %s:%s.
    Декларация в '.. c:%s:: %s'.

en: Duplicate C++ declaration, also defined at %s:%s.
    Declaration is '.. cpp:%s:: %s'.
ru: Повторная декларация C++, также определено как %s:%s.
    Декларация в '.. cpp:%s:: %s'.

en: Encoding %r used for reading included file %r seems to be wrong, try giving an :encoding: option
ru: Кодировка %r, используемая для чтения подключенного файла %r, скорее всего некорректна, попробуйте задать опцию :encoding:

en: Encoding error:
ru: Ошибка декодирования:

en: Enter the root path for documentation.
ru: Введите корневой путь для документации.

en: Error
ru: Ошибка

en: Error: an existing conf.py has been found in the selected root path.
ru: Ошибка: по указанному корневому пути уже существует conf.py.

en: Error: specified path is not a directory, or sphinx files already exist.
ru: Ошибка: указанный путь не является каталогом или файлы Sphinx в нём уже существуют.

en: Error: the master file %s has already been found in the selected root path.
ru: Ошибка: основной файл %s уже существует в корневом каталоге по указанному пути.

en: Event %r already present
ru: Событие %r уже существует

en: Example
ru: Пример

en: Examples
ru: Примеры

en: Exception occurred while building, starting debugger:
ru: Исключение во время сборки, запуск отладчика:

en: Exception occurred, starting debugger:
ru: Произошло исключение, запуск отладчика:

en: Exception occurred:
ru: Произошло исключение:

en: Expand sidebar
ru: Развернуть боковую панель

en: Extension options
ru: Опции расширения

en: External Graphviz file %r not found or reading it failed
ru: Внешний файл Graphviz %r не найден или недоступен для чтения

en: Failed to compile regex in linkcheck_allowed_redirects: %r %s
ru: Ошибка компиляции регулярного выражения в linkcheck_allowed_redirects: %r %s

en: Failed to convert %r to a set or tuple
ru: Ошибка преобразования %r во множество или кортеж

en: Failed to copy a file in html_static_file: %s: %r
ru: Ошибка копирования файла в html_static_file: %s: %r

en: Failed to copy a file in the theme's 'static' directory: %s: %r
ru: Ошибка копирования файла в каталог 'static' темы: %s: %r

en: Failed to create a cross reference. A title or caption not found: %r
ru: Ошибка создания перекрёстной ссылки. Заголовок или подзаголовок не найдены: %r

en: Failed to create a cross reference. Any number is not assigned: %s
ru: Ошибка создания перекрёстной ссылки. Какой-либо номер не присвоен: %s

en: Failed to get a constructor signature for %s: %s
ru: Ошибка получения сигнатуры конструктора для %s: %s

en: Failed to get a docname!
ru: Ошибка получения названия документа!

en: Failed to get a function signature for %s: %s
ru: Ошибка получения сигнатуры функции для %s: %s

en: Failed to get a method signature for %s: %s
ru: Ошибка получения сигнатуры метода для %s: %s

en: Failed to parse a default argument value for %r: %s
ru: Ошибка разбора значения по умолчанию для аргумента %r: %s

en: Failed to parse type_comment for %r: %s
ru: Ошибка разбора type_comment для %r: %s

en: Failed to read build info file: %r
ru: Ошибка чтения при сборке файла info: %r

en: Failed to remove %s: %s
ru: Ошибка удаления %s: %s

en: Failed to scan documents in %s: %r
ru: Ошибка сканирования документов в %s: %r

en: Failed to update signature for %r: parameter not found: %s
ru: Ошибка обновления сигнатуры для %r: параметр не найден: %s

en: Failed to write build info file: %r
ru: Ошибка записи при сборке файла info: %r

en: Fig. %s
ru: Рис. %s

en: File %s already exists, skipping.
ru: Файл %s уже существует, пропускаем.

en: Finished: An initial directory structure has been created.
ru: Завершено: Исходная структура каталогов создана.

en: Footnote [#] is not referenced.
ru: Ссылка на сноску [#] отсутствует.

en: Footnote [%s] is not referenced.
ru: Сссылка на сноску [%s] не определена.

en: Footnote [*] is not referenced.
ru: Ссылка на сноску [*] не определена.

en: Footnotes
ru: Сноски

en: For more information, visit <https://www.sphinx-doc.org/>.
ru: Для получения дополнительной информации посетите <https://www.sphinx-doc.org/>.

en: For more information, visit https://www.sphinx-doc.org/en/master/man/.
ru: Для получения дополнительной информации посетите https://www.sphinx-doc.org/en/master/man/.

en: Full index on one page
ru: Полный алфавитный указатель на одной странице

en: General Index
ru: Алфавитный указатель

en: Global Module Index
ru: Алфавитный указатель модулей

en: Go
ru: Искать

en: Graphviz directive cannot have both content and a filename argument
ru: В директиве graphviz нельзя одновременно использовать аргументы content и filename

en: HTML 4 is no longer supported by Sphinx. ("html4_writer=True" detected in configuration options)
ru: HTML 4 больше не поддерживается Sphinx. (строка "html4_writer=True" обнаружена в настройках)

en: Handler %r for event %r threw an exception
ru: Обработчик %r для события %r возбудил исключение

en: Hide Search Matches
ru: Снять выделение

en: Hint
ru: Подсказка

en: If the documents are to be written in a language other than English,
    you can select a language here by its language code. Sphinx will then
    translate text that it generates into that language.
    
    For a list of supported codes, see
    https://www.sphinx-doc.org/en/master/usage/configuration.html#confval-language.
ru: Если для написания документации используется язык, отличный от английского,
    вы можете указать его здесь, выбрав нужный код языка. Затем Sphinx переведёт генерируемый текст на этот язык.
    
    Для получения списка поддерживаемых кодов см.
    https://www.sphinx-doc.org/en/master/usage/configuration.html#confval-language.

en: Ignored unreadable document %r.
ru: Пропущен нечитаемый документ %r.

en: Ignoring "graphviz" directive without content.
ru: Пропускается директива "graphviz" без содержимого.

en: Important
ru: Важно

en: Include file %r not found or reading it failed
ru: Подключенный файл %r не найден или не читается

en: Increase verbosity (can be repeated)
ru: Увеличить подробность (можно указать несколько раз)

en: Index
ru: Алфавитный указатель

en: Index pages by letter
ru: Указатели по буквам алфавита

en: Indicate which of the following Sphinx extensions should be enabled:
ru: Укажите, какие из расширений Sphinx должны быть включены:

en: Indices and tables:
ru: Таблицы и указатели:

en: Inside the root directory, two more directories will be created; "_templates"
    for custom HTML templates and "_static" for custom stylesheets and other static
    files. You can enter another prefix (such as ".") to replace the underscore.
ru: Внутри корневого каталога могут быт ьсозданы 2 каталога; "_templates"
    для собственных шаблонов HTML и "_static" для таблиц стилей и других статичных
    файлов. Вы можете ввести другой префикс (например, ".") для замены знака подчёркивания.

en: Interrupted!
ru: Прервано!

en: Invalid __slots__ found on %s. Ignored.
ru: Некорректные __slots__ найдены в %s. Пропускается.

en: Invalid `intersphinx_mapping` configuration (%s errors).
ru: Некорректная конфигурация `intersphinx_mapping` (%s ошибок).

en: Invalid `intersphinx_mapping` configuration (1 error).
ru: Некорректная настройка `intersphinx_mapping` (1 ошибка).

en: Invalid caption: %s
ru: Неправильный заголовок: %s

en: Invalid configuration value found: 'language = None'. Update your configuration to a valid language code. Falling back to 'en' (English).
ru: Обнаружено некорректное значение настройки: 'language = None'. Обновите настройки, указав корректный код языка. Откат к 'en' (English).

en: Invalid date format. Quote the string by single quote if you want to output it directly: %s
ru: Неправильный формат даты. Оберните строку в одинарные кавычки, если хоитет вывести её "как есть": %s

en: Invalid intersphinx project identifier `%r` in intersphinx_mapping. Project identifiers must be non-empty strings.
ru: Неправильный идентификатор проекта intersphinx  `%r` d intersphinx_mapping. Идентификаторы проектов должны быть непустыми строками.

en: Invalid math_eqref_format: %r
ru: Неправильный math_eqref_format: %r

en: Invalid target URI value `%r` in intersphinx_mapping[%r][0]. Target URIs must be unique non-empty strings.
ru: Некорректное значение целевого URL `%r` в intersphinx_mapping[%r][0]. Целевые URI должны быть уникальными не пустыми строками.

en: Invalid template variable: %s
ru: Неправильная переменная шаблона: %s

en: Invalid value `%r` in intersphinx_mapping[%r]. Expected a two-element tuple or list.
ru: Неправильное значение `%r` в intersphinx_mapping[%r]. Ожидается кортеж или список из двух элементов.

en: Keyword Arguments
ru: Именованные аргументы

en: LaTeX command %r cannot be run (needed for math display), check the imgmath_latex setting
ru: Команда LaTeX %r не может быть выполнена (требуется для отображения математики), проверьте настройку imgmath_latex

en: Last updated on %(last_updated)s.
ru: Обновлено: %(last_updated)s.

en: Lexing literal_block %r as "%s" resulted in an error at token: %r. Retrying in relaxed mode.
ru: Разбор literal_block %r как "%s" завершилось ошибкой на токене: %r. Перезапуск в relaxed mode.

en: Library changes
ru: Изменения в библиотеке

en: Line spec %r: no lines pulled from include file %r
ru: Указаны строки %r: ни одна строка не вставлена из файла %r

en: Link to this code
ru: Ссылка на этот код

en: Link to this definition
ru: Ссылка на это определение

en: Link to this equation
ru: Ссылка на эту формулу

en: Link to this heading
ru: Ссылка на этот заголовок

en: Link to this image
ru: Ссылка на это изображение

en: Link to this table
ru: Ссылка на эту таблицу

en: Link to this term
ru: Ссылка на этот термин

en: Link to this toctree
ru: Ссылка на это оглавление

en: Listing %s
ru: Список %s

en: Logging
ru: Журналирование

en: Logo of %s
ru: Логотип %s

en: Makefile and Batchfile creation
ru: Создание Makefile и Batchfile

en: Malformed option description %r, should look like "opt", "-opt args", "--opt args", "/opt args" or "+opt args"
ru: Неправильно сформированное описание параметра %r, должно выглядеть как "opt", "-opt args", "--opt args", "/opt args" или "+opt args"

en: Many math_renderers are registered. But no math_renderer is selected.
ru: Зарегистрировано несколько math_renderers. Однако, ни один math_renderer не выбран.

en: Module Index
ru: Состав модуля

en: Module author:
ru: Автор модуля:

en: Module code
ru: Код модуля

en: Module level
ru: Модуль

en: Name of your master document (without suffix)
ru: Название основного документа (без суффикса)

en: Name prefix for templates and static dir
ru: Префикс имен каталогов с шаблонами и статикой

en: Navigation
ru: Навигация

en: Next topic
ru: Следующий раздел

en: No builder selected, using default: html
ru: Сборщик не указан, по умолчанию используется html

en: No footnote was found for given reference node %r
ru: Не найдена сноска для указанного узла %r

en: No such config value: %r
ru: Нет такого значения конфигурации: %r

en: Non-alphabetical
ru: Не-алфавитный

en: Note
ru: Примечание

en: Note: imgmath and mathjax cannot be enabled at the same time. imgmath has been deselected.
ru: Примечание: imgmath и mathjax не могут быть включены одновременно. imgmath выключен.

en: Notes
ru: Заметки

en: Numbers
ru: Числа

en: Object named %r not found in include file %r
ru: Объект с названием %r не найден в подключенном файле %r

en: Only print errors and warnings.
ru: Выводить только ошибки и предупреждения.

en: Options
ru: Опции

en: Original exception:
ru: Изначальное исключение:

en: Other Parameters
ru: Другие параметры

en: Other changes
ru: Другие изменения

en: Output directory (%s) is not a directory
ru: Целевой путь (%s) не является каталогом

en: Overview
ru: Обзор

en: Overview: module code
ru: Обзор: исходный код модуля

en: Parameters
ru: Параметры

en: Pillow not found - copying image files
ru: Pillow не найден - копирование файлов изображений

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
ru: Для работы поиска включите JavaScript в браузере.

en: Please enter a file suffix, e.g. '.rst' or '.txt'.
ru: Пожалуйста, введите расширение файла, например, '.rst' или '.txt'.

en: Please enter a new file name, or rename the existing file and press Enter
ru: Введите имя нового файла, или переименуйте существующий файл и нажмите Enter

en: Please enter a new root path (or just Enter to exit)
ru: Пожалуйста, укажите новый корневой путь (или нажмите Enter для выхода)

en: Please enter a valid path name.
ru: Пожалуйста, укажите корректный путь.

en: Please enter either 'y' or 'n'.
ru: Пожалуйста, введите 'y' или 'n'.

en: Please enter one of %s.
ru: Пожалуйста, введите одно из %s.

en: Please enter some text.
ru: Пожалуйста, введите текст.

en: Please enter values for the following settings (just press Enter to
    accept a default value, if one is given in brackets).
ru: Пожалуйста, введите значения для следующих настроек (нажмите Enter для
    использования значения по умолчанию, оно указано в квадратных скобках).

en: Preparing search...
ru: Подготовка поиска…

en: Previous topic
ru: Предыдущий раздел

en: Problem in %s domain: field is supposed to use role '%s', but that role is not in the domain.
ru: Проблема в домене %s: предполагается, что в поле должна использоваться роль  '%s', но этой роли нет в домене.

en: Project basic options
ru: Основные настройки проекта

en: Project language
ru: Язык проекта

en: Project name
ru: Название проекта

en: Project release
ru: Релиз проекта

en: Project templating
ru: Шаблонизация проекта

en: Project version
ru: Версия проекта

en: Pygments lexer name %r is not known
ru: Неизвестный лексер Pygments %r

en: Python Enhancement Proposals; PEP %s
ru: Предложения об улучшениях Python; PEP %s

en: Python Module Index
ru: Содержание модулей Python

en: Quick search
ru: Быстрый поиск

en: Raises
ru: Исключение

en: Receives
ru: Получает

en: Recursion error:
ru: Ошибка рекурсии:

en: References
ru: Ссылки

en: Release
ru: Выпуск

en: Remove existing files in the output directory that were not generated
ru: Удалить из целевого каталога файлы, которые не были сгенерированы

en: Removed in version %s
ru: Удалено в версии %s

en: Return type
ru: Тип результата

en: Return values
ru: Возвращаемые значения

en: Returns
ru: Результат

en: Root path for the documentation
ru: Корневой каталог документации

en: Running Sphinx v%s
ru: Запуск Sphinx v%s

en: Search
ru: Поиск

en: Search %(docstitle)s
ru: Поиск в документе «%(docstitle)s»

en: Search Page
ru: Поиск

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Search within %(docstitle)s
ru: Поиск в документе «%(docstitle)s»

en: Searching
ru: Идёт поиск

en: Searching for multiple words only shows matches that contain
        all words.
ru: Поиск по нескольким словам отображает только результаты,
        содержащие все слова.

en: Section %s
ru: Раздел %s

en: Section author:
ru: Автор раздела:

en: See 'sphinx --help'.
ru: См. 'sphinx --help'.

en: See also
ru: См. также

en: Selected root path: %s
ru: Выбранный корневой путь: %s

en: Separate source and build directories (y/n)
ru: Разделить каталоги исходных файлов и результатов сборки (y/n)

en: Show Source
ru: Исходный текст

en: Show the version and exit.
ru: Показать версию и выйти.

en: Show this message and exit.
ru: Показать это сообщение и выйти.

en: Since v2.0, Sphinx uses "index" as root_doc by default. Please add "root_doc = 'contents'" to your conf.py.
ru: Начиная с v2.0, Sphinx использует "index" как root_doc по умолчанию. Пожалуйста, добавьте "root_doc = 'contents'" в свой conf.py.

en: Source directory and destination directory cannot be identical
ru: Исходный и целевой каталоги не должны совпадать

en: Source file suffix
ru: Суффикс исходный файлов

en: Source parser for %s not registered
ru: Парсер исходного кода %s не зарегистрирован

en: Sphinx has the notion of a "version" and a "release" for the
    software. Each version can have multiple releases. For example, for
    Python the version is something like 2.5 or 3.0, while the release is
    something like 2.5.1 or 3.0a1. If you don't need this dual structure,
    just set both to the same value.
ru: Sphinx использует понятия "версия" и "релиз" для 
    программного обеспечения. Каждая версия может иметь несколько релизов. Например, для
    Pyhon версии выглядят как 2.5 или 3.0, при этом релизы
    выглядят как 2.5.1 или 3.0a1. Если вам не нужна двойная структура,
    просто используйте одно и то же значение для обоих параметров.

en: Sphinx is unable to load the master document (%s). The master document must be within the source directory or a subdirectory of it.
ru: Sphinx не удалось загрузить основной документ (%s). Основной документ должен размещаться внутри исходного каталога или в одном из его подкаталогов.

en: Structure options
ru: Опции структуры

en: Symbols
ru: Символы

en: TODO entry found: %s
ru: найдена запись TODO: %s

en: Table %s
ru: Таблица %s

en: Table of Contents
ru: Оглавление

en: Template Parameters
ru: Параметры шаблона

en: Testing of doctests in the sources finished, look at the results in %(outdir)s/output.txt.
ru: Тестирование doctests в исходном каталоге завершено, посмотрите результаты в %(outdir)s/output.txt.

en: The "theme.pygments_style" setting must be a table. Hint: "%s"
ru: Настройка "theme.pygments_style" должна быть таблицей. Подсказка: "%s"

en: The %r crossref_type is already registered
ru: %r crossref_type уже зарегистрирован

en: The %r directive is already registered to domain %s
ru: Директива %r уже зарегистрирована в домене %s

en: The %r index is already registered to domain %s
ru: Индекс %r уже зарегистрирован в домене %s

en: The %r object_type is already registered
ru: object_type %r уже зарегистрирован

en: The %r role is already registered to domain %s
ru: Роль %r уже зарегистрирована в домене %s

en: The %r theme "[options]" table is not a table
ru: В теме %r "[options]" не является таблицей

en: The %r theme "[theme]" table is not a table
ru: В теме %r "[theme]" не является таблицей

en: The %r theme has circular inheritance
ru: Тема %r имеет циклическое наследование

en: The %r theme has too many ancestors
ru: У темы %r слишком много предков

en: The %r theme inherits from %r, which is not a loaded theme. Loaded themes are: %s
ru: Тема %r наследуется от темы %r, которая не загружена. Загруженные темы: %s

en: The %r theme must define the "theme.inherit" setting
ru: В теме %r должна быть определена настройка  "theme.inherit"

en: The %s extension is required by needs_extensions settings, but it is not loaded.
ru: Расширение %s требуется для настройки needs_extensions, но оно не загружено.

en: The %s extension used by this project needs at least Sphinx v%s; it therefore cannot be built with this version.
ru: Расширению %s, используемому в этом проекте, требуется версия Sphinx не ниже v%s, поэтому он не может быть собран с этой версией.

en: The HTML page is in %(outdir)s.
ru: Страница HTML находится в %(outdir)s.

en: The HTML pages are in %(outdir)s.
ru: Страницы HTML находятся в %(outdir)s.

en: The LaTeX files are in %(outdir)s.
ru: Файлы LaTeX находятся в %(outdir)s.

en: The Texinfo files are in %(outdir)s.
ru: Файлы Texinfo находятся в %(outdir)s.

en: The XML files are in %(outdir)s.
ru: Файлы XML находятся в %(outdir)s.

en: The config value `source_suffix' expects a dictionary, a string, or a list of strings. Got `%r' instead (type %s).
ru: Значением настройки `source_suffix' может быть словарь, строка или список строк. Вместо этого указано значение `%r' (тип %s).

en: The config value `{name}' has type `{current.__name__}', defaults to `{default.__name__}'.
ru: Значение настройки `{name}' имеет тип `{current.__name__}', приведено к значению по умолчанию `{default.__name__}'.

en: The config value `{name}' has type `{current.__name__}'; expected {permitted}.
ru: Значение настройки `{name}' имеет тип `{current.__name__}'; ожидается {permitted}.

en: The config value `{name}` has to be a one of {candidates}, but `{current}` is given.
ru: Для настройки `{name}` возможны значения {candidates}, но указано `{current}`.

en: The configuration file (or one of the modules it imports) called sys.exit()
ru: Файл конфигурации (или один из импортированных модулей) вызвал sys.exit()

en: The dummy builder generates no files.
ru: Глупый сборщик не генерирует файлы.

en: The ePub file is in %(outdir)s.
ru: Файл ePub находится в %(outdir)s.

en: The file name suffix for source files. Commonly, this is either ".txt"
    or ".rst". Only files with this suffix are considered documents.
ru: Расширение исходных файлов. Как правило, это ".txt"
    или ".rst". Только файлы с указанным расширением считаются документами.

en: The full traceback has been saved in %s, if you want to report the issue to the developers.
ru: Полный журнал сохранен в %s, если вы захотите сообщить о проблеме разработчикам.

en: The full traceback has been saved in:
ru: Полный журнал будет сохранен в:

en: The manual pages are in %(outdir)s.
ru: Страницы руководств находятся в %(outdir)s.

en: The message catalogs are in %(outdir)s.
ru: Каталоги сообщений находятся в %(outdir)s.

en: The overview file is in %(outdir)s.
ru: Обзорный файл находится в %(outdir)s.

en: The project name will occur in several places in the built documentation.
ru: Название проекта будет встречаться в нескольких местах рабочей документации.

en: The pseudo-XML files are in %(outdir)s.
ru: Файлы pseudo-XML находятся в %(outdir)s.

en: The text files are in %(outdir)s.
ru: Текстовые файлы находятся в %(outdir)s.

en: Theme configuration sections other than [theme] and [options] are not supported (tried to get a value from %r).
ru: Разделы конфигурации темы, отличные от [theme] и [option], не поддерживаются (попытка получения значения из %r).

en: There is a programmable error in your configuration file:
    
    %s
ru: В вашем файле конфигурации программная ошибка:
    
    %s

en: There is a syntax error in your configuration file: %s
ru: Синтаксическая ошибка в вашем файле конфигурации: %s

en: This Page
ru: Эта страница

en: This can happen with very large or deeply nested source files. You can carefully increase the default Python recursion limit of 1000 in conf.py with e.g.:
ru: Это может произойти с очень большими или глубоко вложенными исходными файлами. Вы можете осторожно увеличить предел рекурсии Python по умолчанию до 1000 в conf.py, например, следующим образом:

en: This environment is incompatible with the selected builder, please choose another doctree directory.
ru: Это окружение несовместимо с выбранным сборщиком, пожалуйста, выберите другой каталог doctree.

en: This project needs at least Sphinx v%s and therefore cannot be built with this version.
ru: Проект требует версию Sphinx не ниже v%s и не может быть построен текущей версией.

en: This project needs the extension %s at least in version %s and therefore cannot be built with the loaded version (%s).
ru: Проекту требуется расширение %s версии не ниже %s, и, следовательно, он не может быть собран с загруженной версией (%s).

en: Throws
ru: Бросает исключение

en: Tip
ru: Совет

en: To report this error to the developers, please open an issue at <https://github.com/sphinx-doc/sphinx/issues/>. Thanks!
ru: Чтобы сообщить об этой ошибке разработчикам, пожалуйста, откройте запрос в <https://github.com/sphinx-doc/sphinx/issues/>. Спасибо!

en: Todo
ru: План

en: Translator for %r already exists
ru: Перевод для %r уже существует

en: Type
ru: Тип

en: Unable to run the image conversion command %r. 'sphinx.ext.imgconverter' requires ImageMagick by default. Ensure it is installed, or set the 'image_converter' option to a custom conversion command.
    
    Traceback: %s
ru: Не удалось запустить команду преобразования изображений %r. По умолчанию  для 'sphinx.ext.imgconverter' требуется ImageMagick. Убедитесь, что он установлен, или укажите в опции 'image_converter' собственную команду преобразования.
    
    Вывод: %s

en: Unknown configure key: latex_elements[%r], ignored.
ru: Неизвестный ключ конфигурации: latex_elements[%r], пропускается.

en: Unknown event name: %s
ru: Неизвестное событие: %s

en: Unknown image format: %s...
ru: Неизвестный формат изображения: %s...

en: Unknown math_renderer %r is given.
ru: Передан неизвестный math_renderer %r .

en: Unknown theme option: latex_theme_options[%r], ignored.
ru: Неизвестная опция темы: latex_theme_options[%r], пропускается.

en: Usage:
ru: Использование:

en: Use the Makefile to build the docs, like so:
       make builder
ru: Используйте Makefile для сборки документации, например:
       make builder

en: Use the sphinx-build command to build the docs, like so:
       sphinx-build -b builder %s %s
ru: Используйте команду sphinx-build для сборки документации, например:
       sphinx-build -b builder %s %s

en: Values in 'html_sidebars' must be a list of strings. At least one pattern has a string value: %s. Change to `html_sidebars = %r`.
ru: Значения в 'html_sidebars' должны быть списком строк. По крайней мере один шаблон имеет строковое значение: %s. Замените на `html_sidebars = %r`.

en: Variables
ru: Переменные

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warns
ru: Предупрждения

en: Welcome to the Sphinx %s quickstart utility.
ru: Добро пожаловать в утилиту quickstart Sphinx %s.

en: Welcome! This is
ru: Добро пожаловать! Это

en: Would create file %s.
ru: Нужно создать файл %s.

en: You should now populate your master file %s and create other documentation
    source files.
ru: Теперь вам нужно заполнить свой основной файл %s и создать другие
    исходные файлы документации.

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
ru: По вашему поиску не найдено ни одного документа. Проверьте, что все слова написаны без ошибок, и что вы выбрали достаточно категорий.

en: [autosummary] failed to import %s.
    Possible hints:
    %s
ru: [autosummary] ошибка импорта %s.
    Возможные подсказки:
    %s

en: [autosummary] generating autosummary for: %s
ru: [autosummary] генерация autosummary для: %s

en: [autosummary] writing to %s
ru: [autosummary] запись в %s

en: [docs]
ru: [документация]

en: [graph: %s]
ru: [иллюстрация: %s]

en: [graph]
ru: [иллюстрация]

en: [image: %s]
ru: [рисунок: %s]

en: [image]
ru: [рисунок]

en: [source]
ru: [исходный код]

en: `None` is not a valid filetype for %r.
ru: `None` не является корректным типом файла для %r.

en: alias of %s
ru: псевдоним для %s

en: alias of TypeVar(%s)
ru: псевдоним для TypeVar(%s)

en: all functions, classes, terms
ru: все функции, классы, переменные и константы

en: all of %d po files
ru: все из %d po-файлов

en: all source files
ru: все исходные файлы

en: append module_path to sys.path, used when --full is given
ru: добавить module_path в sys.path, используется совместно с --full

en: assembling single document
ru: сборка единого документа

en: attribute
ru: атрибут

en: author names
ru: имена авторов

en: automatically insert docstrings from modules
ru: автоматически вставлены docstrings из модулей

en: automatically test code snippets in doctest blocks
ru: автоматическое тестирование фрагментов кода в блоках doctest

en: autosummary generates .rst files internally. But your source_suffix does not contain .rst. Skipped.
ru: autosummary генерирует внутри файлы .rst . Но ваш source_suffix не содержит .rst. Пропускается.

en: autosummary references excluded document %r. Ignored.
ru: autosummary ссылается на исключённый документ %r. Пропускается.

en: autosummary: failed to import %s.
    Possible hints:
    %s
ru: autosummary: ошибка импорта %s.
    Возможные подсказки:
    %s

en: autosummary_generate: file not found: %s
ru: autosummary_generate: файл не найден: %s

en: both tabularcolumns and :widths: option are given. :widths: is ignored.
ru: заданы tabularcolumns и опция :widths:. :widths: пропускается.

en: broken link: %s (%s)
ru: сломанная ссылка: %s (%s)

en: build environment version not current
ru: версия окружения сборки отличается от текущей

en: build finished with problems, %s warnings (with warnings treated as errors).
ru: сборка завершена с проблемами, %s предупреждений (в том числе с предупреждениями, рассматриваемыми как ошибки).

en: build finished with problems, %s warnings.
ru: сборка завершена с проблемами, %s предупреждений.

en: build finished with problems, 1 warning (with warnings treated as errors).
ru: сборка завершена с проблемами, 1 предупреждение (с предупреждениями, рассматриваемыми как ошибки).

en: build finished with problems, 1 warning.
ru: сборка завершена с проблемами, 1 предупреждение.

en: build finished with problems.
ru: сборка завершена с проблемами.

en: build succeeded, %s warnings.
ru: сборка успешна, %s предупреждение(-ий).

en: build succeeded, 1 warning.
ru: сборка успешна, 1 предупреждение.

en: build succeeded.
ru: сборка успешна.

en: build_info mismatch, copying .buildinfo to .buildinfo.bak
ru: несоответствие build_info, копирование .buildinfo в .buildinfo.bak

en: builder to use (default: 'html')
ru: используемый сборщик (по умолчанию: 'html')

en: building [%s]:
ru: сборка [%s]:

en: building [html]:
ru: сборка [html]:

en: building [mo]:
ru: сборка [mo]:

en: can be huge
ru: может быть очень большим

en: cannot cache unpickable configuration value: %r (because it contains a function, class, or module object)
ru: не удается кешировать невыбираемое значение конфигурации: %r (поскольку оно содержит объект функции, класса или модуля)

en: cannot combine -a option and filenames
ru: Невозможно совмещать ключ -a и названия файлов

en: cannot copy downloadable file %r: %s
ru: не удалось скопировать загружаемый файл %r: %s

en: cannot copy extra file %r
ru: не удалось скопировать дополнительный файл %r

en: cannot copy image file %r: %s
ru: Не получается скопировать файл изображения %r: %s

en: cannot copy image file '%s': %s
ru: не удалось скопировать файл изображения '%s': %s

en: cannot copy static file %r
ru: не удалось копировать файл статики %r

en: cannot open warning file %r: %s
ru: Не получается открыть файл с предупреждениями %r:%s

en: cannot override config setting %r with unsupported type, ignoring
ru: не удалось переопределить настройку %r с неподдерживаемым типом, пропускается

en: cannot override dictionary config setting %r, ignoring (use %r to set individual elements)
ru: не удалось переопределить настройку словаря %r, пропускается (используйте %r для установки значений отдельных элементов)

en: cannot read image file %r: copying it instead
ru: Не получается считать файл изображение %r: скопируйте его

en: cannot write image file %r: %s
ru: Не получается записать файл изображения %r: %s

en: caption not inside a figure.
ru: заголовок не внутри иллюстрации.

en: checking consistency
ru: проверка целостности

en: checks for documentation coverage
ru: проверка полноты документации

en: circular toctree references detected, ignoring: %s <- %s
ru: обнаружены циклические ссылки в оглавлении, пропускается: %s <- %s

en: class
ru: класс

en: class method
ru: метод класса

en: command line option
ru: опция командной строки

en: concept
ru: концепт

en: conditional inclusion of content based on config values
ru: условное включение содержимого на основе значений конфигурации

en: conf value "epub_author" should not be empty for EPUB3
ru: значение настройки "epub_author" должно быть не пустым для EPUB3

en: conf value "epub_contributor" should not be empty for EPUB3
ru: значение настройки "epub_contributor" должно быть не пустым для EPUB3

en: conf value "epub_copyright" (or "copyright")should not be empty for EPUB3
ru: значение настройки "epub_copyright" (или "copyright") должно быть не пустым для EPUB3

en: conf value "epub_description" should not be empty for EPUB3
ru: значение настройки "epub_description" должно быть не пустым для EPUB3

en: conf value "epub_identifier" should not be empty for EPUB3
ru: значение настройки "epub_identifier" должно быть не пустым для EPUB3

en: conf value "epub_language" (or "language") should not be empty for EPUB3
ru: настройка "epub_language" (или "language") должна быть не пустой при использовании EPUB3

en: conf value "epub_publisher" should not be empty for EPUB3
ru: значение настройки "epub_publisher" должно быть не пустым для EPUB3

en: conf value "epub_title" (or "html_title") should not be empty for EPUB3
ru: значение настройки "epub_title" (или "html_title") должно быть не пустым для EPUB3

en: conf value "epub_uid" should be XML NAME for EPUB3
ru: значение настройки "epub_uid" должно быть равно XML NAME для EPUB3

en: conf value "version" should not be empty for EPUB3
ru: значение настройки "version" должно быть не пустым для EPUB3

en: config changed
ru: конфигурация изменена

en: config directory doesn't contain a conf.py file (%s)
ru: в конфигурационной папке нет файла conf.py file (%s)

en: console output options
ru: опции вывода в терминал

en: continued from previous page
ru: продолжение с предыдущей страницы

en: continues on next page
ru: продолжается на следующей странице

en: convert command %r cannot be run, check the image_converter setting
ru: команда преобразования %r не может быть запущена, проверьте настройку image_converter

en: convert exited with error:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r
ru: преобразование выполнено с ошибкой:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r

en: copying TeX support files
ru: копирование файлов поддержки TeX

en: copying Texinfo support files
ru: копирование файлов поддержки Texinfo

en: copying additional files
ru: копирование дополнительных файлов

en: copying assets
ru: копирование материалов

en: copying downloadable files...
ru: копирование загружаемых файлов...

en: copying extra files
ru: копирование дополнительных файлов

en: copying images...
ru: копирование изображений...

en: copying source files...
ru: копирование исходных файлов...

en: copying static files
ru: копирование файлов статики

en: could not calculate translation progress!
ru: не удалось рассчитать прогресс перевода!

en: could not read %r for changelog creation
ru: не удалось прочитать %r для создания журнала изменений

en: create .nojekyll file to publish the document on GitHub pages
ru: создать файл .nojekyll для публикации документа на GitHub Pages

en: create batchfile
ru: создать batchfile

en: create makefile
ru: создать Makefile

en: custom template directory (default: %(default)s)
ru: собственный каталог шаблонов (по умолчанию: %(default)s)

en: data
ru: данные

en: default role %s not found
ru: роль по умолчанию %s не найдена

en: default suffix for files (default: %(default)s)
ru: расширение файлов по умолчанию (по умолчанию: %(default)s)

en: define a template variable
ru: определить переменную шаблона

en: define tag: include "only" blocks with TAG
ru: определить тег: включить "только" блоги с ТЕГОМ

en: dimension unit %s is invalid. Ignored.
ru: неправильная единица измерения %s. Пропускается.

en: directive
ru: директива

en: directive %r is already registered, it will be overridden
ru: директива %r уже зарегистрирована, она будет переопределена

en: directory for doctree and environment files (default: OUTPUT_DIR/.doctrees)
ru: каталог для дерева документов и файлов окружения (по умолчанию: OUTPUT_DIR/.doctrees)

en: directory for the configuration file (conf.py) (default: SOURCE_DIR)
ru: каталог с файлом конфигурации (conf.py) (по умолчанию: SOURCE_DIR)

en: directory to place all output
ru: каталог для размещения всего вывода

en: directory to place all output in
ru: каталог для размещения всех файлов вывода

en: display latex %r: %s
ru: отображение latex %r: %s

en: do emit colored output (default: auto-detect)
ru: использовать цветной вывод (по умолчанию: автоопределение)

en: do not create batchfile
ru: не создавать batchfile

en: do not create makefile
ru: не создавать Makefile

en: do not emit colored output (default: auto-detect)
ru: не использовать цветной вывод (по умолчанию: автоопределение)

en: docnames to write: %s
ru: названия документов для записи: %s

en: document
ru: документ

en: document isn't included in any toctree
ru: документ не включен ни в одно оглавление

en: document language
ru: язык документа

en: document title is not a single Text node
ru: заголовок документа не является одиночным Text node

en: domain %s already registered
ru: домен %s уже зарегистрирован

en: domain %s not yet registered
ru: домен %s не зарегистрирован

en: domain for external cross-reference not found: %r
ru: домен для внешней перекрёстной ссылки не найден: %r

en: don't create a table of contents file
ru: не создавать файл с оглавлением

en: don't use a saved environment, always read all files
ru: не использовать сохраненное окружение, всегда читать все файлы

en: done
ru: готово

en: dot code %r: %s
ru: код dot %r: %s

en: dot command %r cannot be run (needed for graphviz output), check the graphviz_dot setting
ru: команда dot %r не может быть выполнена (требуется для graphviz output), проверьте настройки graphviz_dot

en: download file not readable: %s
ru: загружаемый файл не читается: %s

en: dumping object inventory
ru: выгрузка объекта инвентаря

en: duplicate citation %s, other instance in %s
ru: повторное цитирование %s, другой экземпляр в %s

en: duplicate description of %s %s, other instance in %s
ru: повторное описание %s %s, другой экземпляр в %s

en: duplicate label %s, other instance in %s
ru: повтоярющаяся метка %s, другой экземпляр в %s

en: duplicate label of equation %s, other instance in %s
ru: повторяющаяся метка уравнения %s, также используется в %s

en: duplicate object description of %s, other instance in %s, use :no-index: for one of them
ru: повторное описание объекта %s, другой экземпляр в %s, используйте :no-index: для одного из них

en: duplicated ToC entry found: %s
ru: найден повторяющийся элемент оглавления: %s

en: duplicated entry found in toctree: %s
ru: повторяющееся значение в дереве оглавления: %s

en: enable %s extension
ru: включить расширение %s

en: enable arbitrary extensions
ru: включить произвольные расширения

en: enum
ru: перечисляемый тип

en: enumerable_node %r already registered
ru: enumerable_node %r уже зарегистрирован

en: enumerator
ru: перечислитель

en: environment variable
ru: переменная окружения

en: environment variable; %s
ru: переменная окружения; %s

en: error while formatting arguments for %s: %s
ru: ошибка форматирования аргументов для %s: %s

en: error while formatting signature for %s: %s
ru: ошибка при форматировании сигнатуры для %s: %s

en: error writing file %s: %s
ru: ошибка записи файла %s: %s

en: error writing file Makefile: %s
ru: ошибка записи Makefile: %s

en: exception
ru: исключение

en: exception while evaluating only directive expression: %s
ru: исключение при вычислении значения директивы only: %s

en: extension %r has no setup() function; is it really a Sphinx extension module?
ru: расширение %r не определяет функцию setup(); это действительно модуль расширения Sphinx?

en: extension %r returned an unsupported object from its setup() function; it should return None or a metadata dictionary
ru: расширение %r вернуло неподдерживаемый объект из функции setup() function; оно должно вернуть None или словарь метаданных

en: extension options
ru: опции расширения

en: extensions changed
ru: расширения изменились

en: failed
ru: сбой

en: failed to import object %s
ru: ошибка импорта объекта %s

en: failed to parse name %s
ru: ошибка разбора имени %s

en: failed to reach any of the inventories with the following issues:
ru: не удалось получить доступ ни к одному из инвентарей по следующим причинам:

en: failed to read broken build info file (missing tags entry)
ru: ошибка чтения сломанной сборки файла info (отсутствует запись tags)

en: failed to read broken build info file (unknown version)
ru: ошибка чтения файла сборки info (неизвестная версия)

en: failed: %s
ru: ошибка: %s

en: favicon file %r does not exist
ru: Файл favicon %r не существует

en: file %r given on command line does not exist,
ru: файл %r, указанный в аргументах командной строки, не существует,

en: file %r given on command line is not a valid document, ignoring
ru: файл %r, переданный в командной строке, не является корректным документом, пропускается

en: file %r given on command line is not under the source directory, ignoring
ru: файл %r, переданный в командной строке, не найден в исходном каталоге, пропускается

en: file %r on theme path is not a valid zipfile or contains no theme
ru: файл %r указанной темы не является корректным ZIP-архивов или не содержит тему

en: file suffix (default: rst)
ru: расширение файла (по умолчанию: rst)

en: filename of table of contents (default: modules)
ru: имя файла с оглавлением (по умолчанию: modules)

en: follow symbolic links. Powerful when combined with collective.recipe.omelette.
ru: следовать по символическим ссылкам. Эффективно сочетается с collective.recipe.omelette.

en: function
ru: функция

en: function parameter
ru: параметр функции

en: general options
ru: основные опции

en: generate a full project with sphinx-quickstart
ru: генерация полного проекта с помощью sphinx-quickstart

en: generating indices
ru: генерация индексов

en: glossary seems to be misformatted, check indentation
ru: глоссарий, по-видимому, неправильно отформатирован, проверьте отступы

en: glossary term
ru: термин глоссария

en: glossary term must be preceded by empty line
ru: перед термином глоссария должна быть пустая строка

en: glossary terms must not be separated by empty lines
ru: термины в глоссарии должны отделяться друг от друга пустой строкой

en: grammar token
ru: токен грамматики

en: graphviz_dot executable path must be set! %r
ru: Путь к исполняемому файлу graphviz_dot должен быть задан! %r

en: graphviz_output_format must be one of 'png', 'svg', but is %r
ru: graphviz_output_format должен быть 'png' или 'svg', а не %r

en: hardcoded link %r could be replaced by an extlink (try using %r instead)
ru: прямая ссылка %r должна быть заменена на extlink (попробуйте использовать %r)

en: highlighting module code...
ru: подсветка кода модуля...

en: html_extra_path entry %r does not exist
ru: элемент html_extra_path %r не существует

en: html_extra_path entry %r is placed inside outdir
ru: элемент html_extra_path %r размещён внутри целевого каталога

en: html_static_path entry %r does not exist
ru: элемент html_static_path %r не существует

en: html_static_path entry %r is placed inside outdir
ru: элемент html_static_path %r размещён внутри целевого каталога

en: if specified, create build dir under source dir
ru: если указано, разместить целевой каталог в исходном

en: if specified, separate source and build dirs
ru: если указано, разделить исходный и целевой каталоги

en: ignoring invalid doctest code: %r
ru: пропускается некорректный код doctest: %r

en: image file %s not readable: %s
ru: файл изображения %s не читается: %s

en: image file not readable: %s
ru: нечитаемое изображение: %s

en: include "_private" modules
ru: включая модули "_private"

en: include links to the source code of documented Python objects
ru: включить ссылки на исходный код документируемых объектов Python

en: include math, rendered as PNG or SVG images
ru: включить математику, отображаемую как изображения PNG или SVG

en: include math, rendered in the browser by MathJax
ru: включить математику, отображаемую в браузере с помомощью MathJax

en: inconsistent citation references in translated message. original: {0}, translated: {1}
ru: противоречивые ссылки на цитату в переведённом сообщении. Оригинал: {0}, перевод: {1}

en: inconsistent footnote references in translated message. original: {0}, translated: {1}
ru: противоречивые ссылки на сноску в переведённом сообщении. Оригинал: {0}, перевод: {1}

en: inconsistent references in translated message. original: {0}, translated: {1}
ru: противоречивые ссылки в переведённом сообщении. Оригинал: {0}, перевод: {1}

en: inconsistent term references in translated message. original: {0}, translated: {1}
ru: противоречивая ссылка на термин в переведённом сообщении. Оригинал: {0}, перевод: {1}

en: increase verbosity (can be repeated)
ru: увеличить детальность (может повторяться несколько раз)

en: index
ru: указатель

en: inline latex %r: %s
ru: встроенный LaTeX %r: %s

en: intersphinx inventory has moved: %s -> %s
ru: инвентарь intersphinx перемещён: %s -> %s

en: invalid PEP number %s
ru: неправильный номер PEP %s

en: invalid RFC number %s
ru: неправильный номер RFC %s

en: invalid TestCode type
ru: неправильный тип TestCode

en: invalid css_file: %r, ignored
ru: некорректный css_file: %r, пропускается

en: invalid external cross-reference suffix: %r
ru: неправильный суффикс перекрёстной ссылки: %r

en: invalid js_file: %r, ignored
ru: некорректный js_file: %r, пропускается

en: invalid number %r for config value %r, ignoring
ru: недопустимое число %r для настройки %r, пропускается

en: invalid numfig_format: %s
ru: неправильный numfig_format: %s

en: invalid numfig_format: %s (%r)
ru: неправильный numfig_format: %s (%r)

en: invalid regex %r in %s
ru: некорректное регулярное выражение %r в %s

en: invalid regex %r in coverage_c_regexes
ru: некорректное регулярное выражение %r в coverage_c_regexes

en: invalid signature for auto%s (%r)
ru: неправильная сигнатура для auto%s (%r)

en: invalid value for class-doc-from option: %s
ru: некорректное значение для опции for class-doc-from: %s

en: invalid value for member-order option: %s
ru: некорректное значение для опции member-order: %s

en: invalid value set (missing closing brace): %s
ru: задано неправильное значение (пропущена закрывающая скобка): %s

en: invalid value set (missing opening brace): %s
ru: задано неправильное значение (пропущена открывающая скобка): %s

en: inventory '%s': duplicate matches found for %s:%s
ru: инвентарь '%s': найден повтор для %s:%s

en: inventory '%s': multiple matches found for %s:%s
ru: инвентарь '%s': найдено несколько совпадений для %s:%s

en: inventory <%s> contains duplicate definitions of %s
ru: инвентарь <%s> содержит повторяющиеся определения %s

en: inventory <%s> contains multiple definitions for %s
ru: инвентарь <%s> содержит множество определений для %s

en: inventory for external cross-reference not found: %r
ru: инвентарь для внешних перекрёстных ссылок не найден: %r

en: job number should be a positive number
ru: номер задания должен быть положительным числом

en: kwargs for add_node() must be a (visit, depart) function tuple: %r=%r
ru: kwargs для функции add_node() должны быть кортежем (visit, depart): %r=%r

en: last updated
ru: последнее изменение

en: line number spec is out of range(1-%d): %r
ru: указанный номер строки находится за границами диапазона(1-%d): %r

en: link between Sphinx documentation of different projects
ru: связь между разными проектами Sphinx

en: lists all sections and subsections
ru: список всех разделов и подразделов

en: loading intersphinx inventory '%s' from %s ...
ru: загрузка инвентаря intersphinx '%s' из %s ...

en: loading pickled environment
ru: загрузка фиксированного окружения

en: loading translations [%s]...
ru: загрузка переводов [%s]...

en: locale_dir %s does not exist
ru: locale_dir %s не существует

en: logo file %r does not exist
ru: файл логотипа %r не существует

en: looking for now-outdated files...
ru: ищем файлы, устаревшие на данный момент...

en: macro
ru: макрос

en: making output directory
ru: создание целевого каталога

en: malformed string literal (missing closing quote): %s
ru: неправильный строковый литерал (пропущена закрывающая кавычка): %s

en: malformed string literal (missing opening quote): %s
ru: неправильный стороковый литерал (пропущена открывающая кавычка): %s

en: master document name
ru: название основного документа

en: math renderer %s is already registered
ru: Движок отрисовки math %s уже зарегистрирован

en: maximum depth of submodules to show in the TOC (default: 4)
ru: максимальная глубина субмодулей для отображения в оглавлении (по умолчанию: 4)

en: member
ru: поле

en: method
ru: метод

en: missing '+' or '-' in '%s' option.
ru: не указан '+' или '-' в опции '%s'.

en: missing attribute %s in object %s
ru: не указан атрибут %s в объекте %s

en: missing attribute mentioned in :members: option: module %s, attribute %s
ru: пропущен атрибут упомянутый в опции :members:: модуль %s, атрибут %s

en: module
ru: модуль

en: module %s could not be imported: %s
ru: модуль %s не может быть импортирован: %s

en: modules
ru: модули

en: more than one target found for 'any' cross-reference %r: could be %s
ru: для перекрёстной ссылки 'any' найдено больше одной цели %r: должно быть %s

en: more than one target found for cross-reference %r: %s
ru: найдено больше одной цели для перекрёстной ссылки %r: %s

en: multiple files found for the document "%s": %s
    Use %r for the build.
ru: найдено несколько файлов для документа "%s": %s
    Для сборки используется %r .

en: new config
ru: новая конфигурация

en: next
ru: вперёд

en: next chapter
ru: следующая глава

en: nitpicky mode: warn about all missing references
ru: придирчивый режим: предупреждать обо всех потерянных ссылках

en: no "latex_documents" config value found; no documents will be written
ru: не найдено значение настройки "latex_documents"; документы не будут записаны

en: no "man_pages" config value found; no manual pages will be written
ru: не найдено значение настройки "man_pages"; страницы руководств не были записаны

en: no "texinfo_documents" config value found; no documents will be written
ru: не найдено значение настройки "texinfo_documents"; документы не были записаны

en: no Babel option known for language %r
ru: неизвестная опция Babel для языка %r

en: no changes in version %s.
ru: нет изменений в версии %s.

en: no output on stdout, just warnings on stderr
ru: без вывода в stdout, только предупреждения в stderr

en: no targets are out of date.
ru: нет устаревших целей.

en: no theme configuration file found in %r
ru: файл конфигурации темы не найден в %r

en: no theme named %r found (missing theme.toml?)
ru: не найдена тема %r (потерян theme.toml?)

en: no translated elements!
ru: нет переведённых элементов!

en: node class %r is already registered, its visitors will be overridden
ru: узел класса %r уже зарегистрирован, его посетители будут переопределены

en: none found
ru: ничего не найдено

en: not available for built-in messages
ru: недоступно для встроенных сообщений

en: numfig is disabled. :numref: is ignored.
ru: numfig выключен. :numref: пропускается.

en: numfig_format is not defined for %s
ru: numfig_format не определён для %s

en: original entry
ru: исходный элемент

en: override a setting in configuration file
ru: переопределяет настройки в конфигурационном файле

en: overwrite existing files
ru: перезаписать существующие файлы

en: page
ru: страница

en: page %s matches two patterns in html_sidebars: %r and %r
ru: страница %s соответствует двум шаблонам в html_sidebars: %r и %r

en: pass a value into HTML templates
ru: передать значение в шаблон HTML

en: path options
ru: опции пути

en: path to documentation source files
ru: путь к исходным файлам документации

en: path to module to document
ru: путь к модулю в документе

en: path to output directory
ru: путь к целевому каталогу

en: preparing documents
ru: подготовка документов

en: previous
ru: назад

en: previous chapter
ru: предыдущая глава

en: primary_domain %r not found, ignored.
ru: primary_domain %r не найден, пропускается.

en: processing %s
ru: обработка %s

en: program option
ru: опция программы

en: project author(s), used when --full is given
ru: автор(ы) проекта, используется совместно с --full

en: project name
ru: название проекта

en: project name (default: root module name)
ru: название проекта (по умолчанию: название корневого модуля)

en: project release, used when --full is given, defaults to --doc-version
ru: релиз проекта, используется совместно с --full, по умолчанию --doc-version

en: project root
ru: корень проекта

en: project version, used when --full is given
ru: версия проекта, используется совместно с --full

en: property
ru: свойство

en: put documentation for each module on its own page
ru: разместить документацию каждого модуля на его собственной странице

en: put module documentation before submodule documentation
ru: разместить документацию модуля перед документацией подмодуля

en: quick access to all modules
ru: сводный список всех модулей

en: quiet mode
ru: тихий режим

en: raise an exception on warnings
ru: возбудить исключение при предупреждении

en: reST markup error:
ru: ошибка разметки reST:

en: reStructuredText markup error:
ru: ошибка разметки reStructuredText:

en: reading error: %s, %s
ru: ошибка чтения: %s, %s

en: reading sources...
ru: чтение исходных файлов...

en: reading templates...
ru: чтение шаблонов...

en: reference label
ru: текст ссылки

en: release of project
ru: релиз проекта

en: replacement for dot in _templates etc.
ru: замена точки в _templates и т. п.

en: resolving references...
ru: разрешение ссылок...

en: role
ru: роль

en: role %r is already registered, it will be overridden
ru: роль %r уже зарегистрирована, она будет переопределена

en: run Pdb on exception
ru: запустить Pdb при исключении

en: run in parallel with N processes, when possible. 'auto' uses the number of CPU cores
ru: запустить параллельно N процессов, если возможно. 'auto'  соответствует числу ядер CPU

en: run the script without creating files
ru: запуск сценария без создания файлов

en: search
ru: искать

en: search this documentation
ru: поиск в документации

en: section "%s" gets labeled as "%s"
ru: секция "%s" отмечена как "%s"

en: see %s
ru: см. %s

en: see also %s
ru: также см. %s

en: self referenced toctree found. Ignored.
ru: найдено оглавление, ссылающееся на само себя. Пропускается.

en: setting %s.%s occurs in none of the searched theme configs
ru: параметр %s.%s не встречается ни в одной из найденных настроек тем

en: show full traceback on exception
ru: отображать полный traceback при исключении

en: skipped
ru: пропущено

en: source directory has changed
ru: каталог исходных файлов изменился

en: source file suffix
ru: суффикс исходных файлов

en: source files to generate rST files for
ru: исходные файлы для генерации файлов rST для

en: source_parser for %r is already registered
ru: source_parser для %r уже зарегистрирован

en: source_suffix %r is already registered
ru: source_suffix %r уже зарегистрирован

en: sphinx-quickstart only generate into a empty directory. Please specify a new root path.
ru: sphinx-quickstart генерирует только в пустой каталог. Пожалуйста, укажите новый корневой путь.

en: sphinx-quickstart will not overwrite existing Sphinx projects.
ru: sphinx-quickstart не будет перезаписывать существующие проекты Sphinx.

en: sphinx-quickstart will not overwrite the existing file.
ru: sphinx-quickstart не перезапишет существующий файл.

en: static method
ru: статический метод

en: struct
ru: структура

en: targets for %d po files that are out of date
ru: цели для %d файлов PO устарели

en: targets for %d po files that are specified
ru: цели для %d файлов PO указаны

en: targets for %d source files that are out of date
ru: цели для %d не обновлённых исходных файлов

en: targets for %d template files
ru: цели для %d файлов шаблонов

en: template %s has been changed since the previous build, all docs will be rebuilt
ru: шаблон %s был изменён с момента предыдущей сборки, все документы будут пересобраны

en: template %s not found; loading from legacy %s instead
ru: шаблон %s не найден; вместо этого загружается унаследованный %s

en: template directory for template files
ru: каталог шаблонов для файлов шаблонов

en: template parameter
ru: параметр шаблона

en: the %s extension does not declare if it is safe for parallel reading, assuming it isn't - please ask the extension author to check and make it explicit
ru: расширение %s не определено как безопасное для параллельного чтения; если вы полагаете что это не так - пожалуйста, попросите автора проверить и явно указать это

en: the %s extension does not declare if it is safe for parallel writing, assuming it isn't - please ask the extension author to check and make it explicit
ru: расширение %s не объявлено как безопасное для параллельное записи; если вы считаете что это не так - пожалуйста, попросите автора проверить и явно указать это

en: the %s extension is not safe for parallel reading
ru: расширение %s не безопасно для параллельного чтения

en: the %s extension is not safe for parallel writing
ru: расширение %s не безопасно использует параллельную записи

en: the documentation for
ru: документация

en: the extension %r was already merged with Sphinx since version %s; this extension is ignored.
ru: расширение %r является частью Sphinx начиная с версии %s; это расширение игнорируется.

en: the following modules are documented but were not specified in coverage_modules: %s
ru: следующие модули документированы но не указаны в coverage_modules: %s

en: the following modules are specified in coverage_modules but were not documented
ru: следующие модули указаны в coverage_modules но не документированы

en: the link has no caption: %s
ru: ссылка без заголовка: %s

en: theme %r doesn't have the "theme" table
ru: тема %r не имеет таблицы "theme"

en: toctree contains ref to nonexisting file %r
ru: оглавление содержит ссылку на несуществующий файл %r

en: toctree contains reference to excluded document %r
ru: дерево оглавления содержит ссылку на исключённый документ %r

en: toctree contains reference to non-included document %r
ru: toctree содержит ссылку на не включенный документ %r

en: toctree contains reference to nonexisting document %r
ru: дерево оглавления содержит ссылку на несуществующий документ %r

en: toctree glob pattern %r didn't match any documents
ru: глобальный шаблон toctree %r не соответствует ни одному документу

en: too large :maxdepth:, ignored.
ru: слишком большое значение :maxdepth:, пропускается.

en: turn warnings into errors
ru: обрабатывать предупреждение как ошибки

en: type
ru: тип

en: type alias
ru: псевдоним типа

en: undecodable source characters, replacing with "?": %r
ru: неперекодируемые исходные символы, заменены на "?": %r

en: undefined label: %r
ru: неопределённая метка: %r

en: undocumented c api: %s [%s] in file %s
ru: недокументированный C API: %s [%s] в файле %s

en: undocumented python class: %s :: %s
ru: недокументированный класс Python: %s :: %s

en: undocumented python function: %s :: %s
ru: недокументированная функция Python: %s :: %s

en: undocumented python method: %s :: %s :: %s
ru: недокументированный метод Python: %s :: %s :: %s

en: unimplemented node type: %r
ru: нереализованный тип узла: %r

en: union
ru: объединение

en: unknown %r toplevel_sectioning for class %r
ru: неизвестный %r toplevel_sectioning для класса %r

en: unknown config value %r in override, ignoring
ru: неизвестное значение параметра конфигурации %r в переопределении, пропускается

en: unknown directive or role name: %s:%s
ru: неизвестное название директивы или роли: %s:%s

en: unknown index entry type %r
ru: неизвестная запись типа индекса %r

en: unknown index entry type %s found
ru: найдена запись неизвестного типа индекса %s

en: unknown mimetype for %s, ignoring
ru: неизвестный mimetype для %s, пропускается

en: unknown node type: %r
ru: неизвестный тип узла: %r

en: unsupported rubric heading level: %s
ru: неподдерживаемый уровень заголовка рубрики: %s

en: unsupported theme option %r given
ru: указана неподдерживаемая опция темы %r

en: updating environment:
ru: обновление окружения:

en: use epub
ru: использовать epub

en: use make-mode for Makefile/make.bat
ru: использовать make-mode для Makefile/make.bat

en: use no configuration file, only use settings from -D options
ru: не использовать конфигурационный файл, только настройки, указанные в опциях -D

en: variable
ru: переменная

en: version of project
ru: версия проекта

en: warning control options
ru: настройки предупреждений

en: where "builder" is one of the supported builders, e.g. html, latex or linkcheck.
ru: где "builder" - один из поддерживаемых сборщиков, например, html, latex или linkcheck.

en: while setting up extension %s:
ru: при настройку расширения %s:

en: write "todo" entries that can be shown or hidden on build
ru: укажите записи "todo", которые могут быть показаны или скрыты при сборке

en: write all files (default: only write new and changed files)
ru: записать все файлы (по умолчанию: записать только новые и изменённые файлы)

en: write warnings (and errors) to given file
ru: запись предупреждений (и ошибок) в указанный файл

en: writing
ru: запись

en: writing %s file...
ru: записывается %s файл...

en: writing META-INF/container.xml file...
ru: запись файла META-INF/container.xml...

en: writing additional files
ru: запись дополнительных файлов

en: writing additional pages
ru: запись дополнительных страниц

en: writing content.opf file...
ru: запись файла content.opf...

en: writing error: %s, %s
ru: ошибка записи: %s, %s

en: writing message catalogs...
ru: запись каталогов сообщений...

en: writing mimetype file...
ru: запись файла mimetype...

en: writing nav.xhtml file...
ru: запись файла nav.xhtml...

en: writing output...
ru: запись вывода...

en: writing summary file...
ru: запись итогового файла...

en: writing toc.ncx file...
ru: запись файла toc.ncx...

en: {0} [OPTIONS] <COMMAND> [<ARGS>]
ru: {0} [ОПЦИИ] <COMMAND> [<ARGS>]

en: {0}: error: {1}
    Run '{0} --help' for information
ru: {0}: ошибка: {1}
    Выполните '{0} --help' для получения информации
